COVID-19 – przyczyny, objawy, przebieg, leczenie

COVID-19 to choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez wirus SARS-CoV-2, czyli patogen należący do rodziny koronawirusów. Przebieg zakażenia tym konkretnym patogenem może być bezobjawowy, łagodny, ale też ciężki, nawet z koniecznością hospitalizacji. Jak objawia się choroba COVID-19 i na czym polega leczenie?

Czym jest COVID-19?

COVID-19 jest chorobą zakaźną o podłożu wirusowym, która atakuje drogi oddechowe. Może objawiać się podobnie jak przeziębienie, ale w cięższych przypadkach wywołuje powikłania takie jak zapalenie czy niewydolność oddechowa. Za rozwinięcie się choroby odpowiada koronawirus SARS-CoV-2. Ten patogen należy do rodziny koronawirusów, wśród których znajdują się również SARS-CoV czy wirus MERS-CoV.

Choroba COVID-19 po raz pierwszy ujawniła się w grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Podejrzewa się, że koronawirus powodujący COVID-19 pochodzi od zwierząt, a odkąd infekcja przeniosła się na ludzi, patogen bez problemu transmitowany jest z człowieka na człowieka. Wirus szybko rozprzestrzenił się na terenie Chin, a następnie zaczęło szerzyć się na całym globie.